علمی , تحقیق , تاریخ , جغرافیا , آموزش کامپیوتر , دینی

آخرین ارسال های تالار گفتمان

عنوان پاسخ بازديد توسط

سایت تخصصی گرافیک وطن فتو

Untitled 4

سایت وطن فتو اولین سایت گرافیکی ایران می باشد که افتخار دارد در زمینه ابزار فتوشاپ و طرح های کاملا لایه باز PSD به طور گسترده در ایران فعالیت کند. شما می توانید روزانه مجموعه های جدید از طرح های کاملا لایه باز را در این سایت مشاهده و به راحت و کاملا رایگان با لینک مستقیم آنها را دانلود کنید. در زیر می توانید مجموعه های این سایت را مشاهده کنید و با توجه به نیاز های خود به بخش مورد نظر بروید. لطفا ما را با پیشنهادات خود راهنمایی کنید تا بتوانیم بهتر از پیش خدمتگزار شما باشیم.

مجموعه طرح های psd

آتلیه عکس عروس (psd)

آیکن های لایه باز (psd) اسلیمی و گلبوته (psd) بگراند لایه باز (psd) بنر و هیدر (psd) دفترچه و کاغذ(psd) تبلیغاتی (psd) سایر موضوعات (psd) طراحی سایت (psd) طراحی های کاربردی(psd) طرح سه بعدی (psd) طرح های مناسبتی(psd) طرح های گوناگون (psd) قاب عکس (psd) لوگو (psd) پروژه آتلیه عکس (psd) کارت ویزیت آماده (psd) گرافیکی کارتونی (psd) گل (psd) گوشی موبایل (psd)  

مجموعه براش

براش ابر

براش اشکال براش خط و نقطه مورب براش دود و مه براش سه بعدی ۳d براش فراکتال براش قطرات آب براش نور براش لکه های جامد براش های دایره ای براش گلبوته و اسلیمی  

مجموعه عکس های HD

بگراندهای رنگی HD

دکوراسیون خارجی ساختمانHD عکس بازی های کامپیوتریHD عکس های اتومبیل HD عکس های حیواناتHD عکس های سه بعدیHD عکس های طبیعت HD عکس های فضا و کهکشانHD عکس های فانتزی HD عکس های موتورHD عکس های هواپیما HD عکس های ورزشیHD عکس های گرافیکیHD عکس های گل HD لوگو شرکت ها و نرم افزارهاHD مواد غذاییHD

بررسی فرصتها و تهدیدات پیوستن ایران به WTO بر صادرات محصولات نساجی

در دنیای امروز یکی از بحث های نگران کننده مربوط به موضوع صنعت و اقتصاد و تجارت در بازار جهانی است و این مسئله که با ورود به چنین دنیایی باید منتظر چه پیامدهایی بود؟ و روند پیوستن به سازمان تجارت جهانی چه چالشهایی پیش روی کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته قرار خواهد  در داد؟
حجم عظیم صادرات و واردات در محدوده این سازمان خود گویای بزرگی دنیای رقابت جهانی است، به طوری که در حال حاضر بیش از یکصد و چهل کشور جهان که حدود ۹۰ درصد تجارت جهانی را در اختیار دارند در این سازمان عضویت دارند.
از سوی دیگر به دلیل اهمیت خاص صنعت در هر کشور و میزان اختصاص مبادلات تجاری بین اعضای سازمان جهانی تجارت به تولیدات صنعتی، می توان به راحتی به جایگاه این بخش در ارتقاء و بقای موفقیت آمیز کشورها در رقابتهای تجاری بین المللی پی‌برد. بدین ترتیب پذیرفتن یا نپذیرفتن عضویت در WTO یک انتخاب ساده از بین چند راه حل نیست بلکه کشورهایی مانند ایران به طور منطقی مجبور به عضویت در سازمان جهانی تجارت هستند و چنین رویدادی باعث ایجاد تحول بزرگی در تمام ابعاد و بخشهای صنعتی آنها می‌شود. با آنکه پیوستن هرکشور به WTO با تمام تأثیرهای مثبت و منفی آن بر کل اقتصاد همراه است، اما میزان این تأثیرها بر اساس میزان سرمایه‌گذاری،اهمیت جهانی آن،میزان مبادلات تجاری و غیره در هر بخش متفاوت است.در این میان صنعت لبه تیز تأثیرپذیری و تحول بنیادین قرار دارد.چون صنعت حتی در کشور ایران دارای بخشهای مختلف است و پرداختن به همه اینها در این مجال امکان‌پذیر نیست باید به صورت بخشی و متمرکز اثرهای پیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت با توجه به ویژگی‌های خاص آن بخش مورد توجه قرار گیرد.
یکی از ویژگی‌ههای عصر کنونی وجود سازمان تجارت جهانی به عنوان یک نهاد مهم بین‌المللی است که به تدوین قواعد بازرگانی بین کشورها می‌پردازد و برای ایجاد محیطی مناسب در تجارت از طریق برداشتن موانع و فراهم آوردن فضایی رقابتیتر و شفافتر گام بر‌می‌دارد، که این خود مستلزم تعقیب اهدافی نظیر افزایش سطح زندگی و درآمدهای مردم،  و اشتغال کامل، گسترش تولید و تجارت، استفاده بهینه از منابع جهان و حفظ محیط زیست است.

trans بررسی فرصتها و تهدیدات پیوستن ایران به WTO بر صادرات محصولات نساجی

توجه ویژه متفکران اقتصادی به محدودیت منابع و نیاز به استفاده بهینه از این منابع اصل مزیت نسبی را در جهت رفع نیازهای بشر به عنوان یک قاعده کلی مورد تأئید قرار داده است و رعایت این اصل نه تنها موجب خواهد شد که بهترین استفاده از منابع صورت گیرد بلکه در صورت اعمال شرایط عادلانه رقابتی مصرف کننده نیز ارزانترین قیمت را در مقابل کیفیت مشابه پرداخت خواهد کرد. باید بپذیریم که در شرایط کنونی هیچ کشوری در همه زمینه‌ها نمی‌تواند دارای مزیت باشد و اینگونه نگریستن به موضوع سبب هدر رفتن منابع خواهد شد. بنابراین قبل از هر اقدامی باید به شناسایی زمینه‌هایی که کشور در آنها دارای مزیت نسبی است بپردازیم. با توجه به وضعیت کشورهای در حال توسعه و وضعیت صنعت نساجی در جهان و تحقیقات انجام شده در ایران می‌توان به این مهم پی‌برد که صنایع نساجی در ایران نیز دارای مزیت نسبی هستند، که لازم است به آن توجه شود و نسبت به رفع مشکلات موجود اقدامات جدی صورت گیرد.


بر اساس مزیت نسبی، تخصیص بهینه منابع کمیاب موجود، بر اساس کارایی نسبی منابع تولیدی در تولید کالاها و خدمات می‌باشد.به این معنی که بدون دخالت دولت، افراد مناطق یک کشور و کشورها به نفع خود می دانند که در تولید کالا یا کالاهایی تخصص یابند که هزینه از دست رفته آنها از دیگر افراد، مناطق و کشورها پائین‌تر باشد. این تخصص در تولید به حداکثر رساندن مجموع کالاها و خدمات در اقتصاد منجر شده و از طریق مبادله آنها اعضای جامعه همگی از آن بهره‌مند می‌شوند.کارآیی نسبی در تولید کالاها در طول زمان تغییر می‌یابد و این امر سبب افزایش تولید و اشتغال در صنایع و کاهش تولید و اشتغال در صنایعی دیگر می‌شود. به عنوان مثال کشورهای اروپایی و آمریکایی کارایی نسبی خود را در تولید منسوجات، کفش و فولاد به تدریج از دست داده و تمرکز تولید و تخصص منابع تولیدی خود را بر ماشین‌آلات و تجهیزات و خدمات قرار داده‌اند. حمایت شدید از صنایع، نساجی و فولاد در آمریکا و کشورهای اروپایی در گذشته، هزینه زیادی برای اقتصادشان در کوتاه مدت داشته و در بلند مدت موفق نبوده است. برای درک هزینه بالای حمایت از صنایع و محدودیت واردات، صنعت خودرو آمریکا  در اوایل سال ۱۹۸۰ میلادی در نظربگیریم. رقابت شدید و مؤثر تولیدکنندگان ژاپنی،دولت آمریکا را برآن داشت تا صادرکنندگان خودرو ژاپنی را وادار به قبول داوطلبانه کاهش صادرات خودرو به بازار آمریکا کنند. بر اساس یک محاسبه توسط اقتصاددانی در انستیتوی تحقیقاتی بروکلین، هزینه هر شغل حفظ شده در صنعت خودرو دراثر این محدودیت واردات بیش از ۱۶۰۰ هزار دلار برای مصرف کنندگان به صورت اضافه پرداخت، برای خودروهای خریداری شده هزینه دربرداشت. حال اگر نصف این مبلغ را که خیلی مکفی به خصوص برای آن زمان است به کارگران بیکار شده می‌دادند تا بیکار باقی بمانند، هنوز هم به صرفه‌ مصرف‌کنندگان بود. بر اساس تخمین‌های دیگر هزینه حمایت از شغل کارگران خودرو خیلی بالاتر از مبلغ فوق بوده است.هزینه هر شغل حفظ شده در صنعت فولاد در بعضی تخمین ها بیش از میلیون‌ها دلار بوده و در نهایت سهم تولید و اشتغال آمریکا در این صنعت به صورت مداوم کاهش یافته است.
هر چند ایران کشوری پیش‌رو در نساجی می باشد ولی کارآیی تولید در صنعت نساجی به علت کهولت عمر ماشین‌آلات و بازدهی پائین کارگران، کم بوده و قابل رقابت با منسوجات کشورهایی مثل چین، بنگلادش، فیلیپین و امثالهم نیست. بدیهی است حمایت بی‌چون و چرای دولت از صنعت نساجی که برابر است با محدود کردن بیشتر واردات ضرر معتنابهی به مصرف‌کنندگان ایرانی زده و اگر این حمایت به طور طولانی ادامه یابد، صنعت نساجی حالت غیر رقابتی خود را حفظ خواهد کرد. حمایت دولت از صنایع سنگین در دوران طفولیت این صنایع موجه است ولی درطول زمان بایستی کاهش یافته و در نهایت کاملاً بی طرف شود.تولیدکنندگان و کارگران نفع زیادی در محدود کردن رقابت خارجی دارند. هرچند زیان حاصل از این سیاست به مصرف‌کنندگان زیاد بوده ولی به سبب غیر متشکل بودنشان هیچ گونه مخالفتی با آن نمی‌کنند و در مواردی به علت عدم آگاهی با گروه‌هایی که منافع مخصوصی دارند، هم داستان می‌شوند.
تنش ماه‌های گذشته بین چین و اروپا که به عنوان جنگ منسوجات نامیده می‌شود و براثر صادرات پوشاک ارزان قیمت چین حاصل شده باعث نگرانی اروپائیها از ورشکستگی صنایع پوشاک و نساجی و کاهش قیمت سهام کارخانجات ریسندگی اروپایی شده است.کاهش سهم کارخانجات اروپائی و حتی ورشکستگی بعضی از کارخانجات بزرگ اروپا آنها را بر آن داشته تا فکری برای این واردات انجام دهند.آمریکا نیزمثل اروپا دچار این رکود شده و با کاهش قیمت سهام در نساجی مواجه شده است. محدودیت‌های زیادی شامل هفت بند برای پوشاک و بافندگی چین قرار داده تا در چند ماه آینده با برنامه‌ریزی بر روی کارخانجات و تولید بیشتر و فروش اجناس خود بتواند دوباره شرکت‌های در حال ورشکستگی را سامان بخشد و سهام شرکت های بزرگ ریسندگی را به حد متعادل برساند.
آمارهای منتشر شده در صنایع پارچه و پوشاک آمریکا و سایر کشورهای تولیدکننده نشان می‌دهد،رشد ناگهانی صادرات پوشاک و پارچه چین، این صنعت را در سایر کشورها با خطر نابودی مواجه کرده است و کارشناسان اقتصادی جریان ورود منسوجات چینی به ایالات متحده
در سه ماهه اول سال ۲۰۰۵ را در حال تبدیل شدن به سیلی ویران‌گر توصیف کرده است. رشد ناگهانی صادرات منسوجات چینی در سه ماهه اول سال ۲۰۰۵ نشان می‌دهد که با به پایان رسیدن سهمیه‌های ۳۰ ساله تجارت منسوجات در آغاز سال جاری میلادی، بازار جهانی تجارت پوشاک و پارچه دچار تحولی بنیادین شده و به مرحله‌ای جدید پا گذاشته است. رشد ناگهانی در صادرات پوشاک و پارچه‌های چینی به سایر نقاط جهان نیز رخ خواهد داد که تولید را در کشورهای فقیرتری همچون بنگلادش و کامبوج به طور کلی از بین می‌برد.
صنعت نساجی از همان آغاز نقش اساسی در اقتصاد صنعتی داشت و به همین دلیل، کشورهای صنعتی و پیشرفته جهان، بر خلاف پیمان‌های بین‌المللی، به شدت از این صنعت همچون کشاورزی در کشورهای خود حمایت می‌کردند و راه ورود منسوجات رقابتی کشورهای در حال توسعه به خاک خود را با ممنوعیت گمرکی و تعرفه‌های بالا و سهمیه بندی، می‌بستند. بدیهی است که کشورهای در حال توسعه از این بابت ناراضی بودند و بر آزاد سازی تجارت منسوجات اصرار می‌ورزیدند. سرانجام بنا بر موافقت‌نامه منسوجات و پوشاک (Agreements on Textiles and Clothingh) که اعضای سازمان تجارت جهانی در سال ۱۹۹۴ امضا کردند، کشورهای صنعتی پذیرفتند که به تدریج و در عرض ۱۰ سال، دست از سهمیه بندی و محدود کردن واردات نساجی بردارند و به عبارت دیگر تجارت منسوجات در کشورهایشان شامل مقررات عمومی و تجارت آزاد باشد. البته اکثر این کشورها تا آخرین مهلت، یعنی واپسین روزهای سال ۲۰۰۴ میلادی، برای زدودن ضابطه سهمیه بندی برای واردات، صبر کردند. حتی تا آخرین لحظه نیز گروه‌های ذی‌نفع در این کشورها، به دولت‌های خود فشار می‌آوردند تا از اجرای موافقت‌نامه مزبورسرباز زنند یا دست کم باز هم اجرای آن را به عقب بیاندازند. با وجود این، دست کم به دلیل منافع به هم تافته کشورها در عصر جهانگرایی، هیچ عضوی از سازمان تجارت جهانی، موافقتتنامه لغو سهمیه‌بندی بر سر واردات نساجی را به زیر سئوال نبرد و از نخستین روز ژانویه سال ۲۰۰۵ میلادی، نظام سهمیه‌بندی در صنایع نساجی و پوشاکی، با صادراتی در حدود ؟ درصد کل تجارت جهانی، از میان رفت و جریان صادرات و واردات منسوجات میان کشورهای عضو سازمان جهانی تجارت ،‌آزاد شد. البته هنوز تعرفه‌ها از میان نرفته اند                                                   ( روزنامه International Herald Tribune،چهارشنبه اول دسامبر ۲۰۰۴).اما حتی در همین حد هم، مصرف کنندگان از حذف نظام سهمیه در تجارت جهانی منسوجات سود فراوان خواهد برد. چرا که به علت رقابت ناشی از تجارت آزاد، کالاهای بدیع‌تر و مرغوب‌تر و ارزانتری به دستشان خواهد رسید.
برچیدن نظام سهمیه اما، موجب دگرگونی‌های بسیاری در میان تولید کنندگان جهان صنعتی و کشورهای در حال رشد خواهد بود. از این میان تولید‌کنندگانی که منطق اقتصاد جهانروا را فهمیده‌اند و تدارک آن را دیده اند، بهره‌های فراوان خواهند برد و در مقابل، فرصتی طلایی برای رشد و توسعه، همچون باد از دست دیگران خواهد رفت.
حذف سهمیه‌بندی در عین حال بر صنایع نساجی ایران نیز که در میان صنایع کشور، بیشترین سهم اشتغال‌زایی را به خود اختصاص داده‌، تأثیرات شایانی خواهد داشت. به ویژه آن که صنعت نساجی در ایران پس از جنگ، مور حمایت تام و تمام دولت قرار گرفت تا مگر با صدور کالا به کسب درآمد ارزی نائل شود. صنعت منسوجات ایران در طی سالهای ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۵ موفق به صادرات و ورود ارز به کشور نیز شد.اما پس از آن، این روند به طور مستمر و با ضرب آهنگی مطمئن ادامه نیافت.
متأسفانه باید گفت که ایران از حذف ضابطه سهمیه‌بندی در تجارت جهانی منسوجات سودی نخواهد برد و بر عکس اگر به فرض محال عضویتش در شرایط کنونی در سازمان جهانی تجارت پذیرفته شود، تتمه توان تولیدیش هم از بین خواهد رفت.البته اگر این به معنی کالاهای مرغوب‌ و ارزان‌تر برای مصرف‌کننده و سمت‌یابی تولیدگران به سرمایه‌گذاری‌های رقابتی در بازار جهانی باشد، امر بدی نیست. اما مشکل این جاست که ساختار رانت خواری اقتصاد ایران و حمایت کور و غیر اقتصادی انحصارگران دولتی از فعالیت‌های زیان دیده، چون صنعت خودروسازی، باعث اتلاف منابع و از دست دادن فرصت‌هایی است که بخش‌های رقابتی اقتصاد ایران چون صنعت نساجی و پوشاک، می‌توانستند در بازار جهانی نصب کنند.
در قسمت اول این مقاله به فرصتی اشاره می‌کنم که در تجارت جهانی نساجی و پوشاک نصیب چند کشور در حال رشد و از دست ایران بدر رفت. در قسمت دوم، به بررسی تأثیر پیوستن ایران به WTO بر صادرات محصولات صنعت نساجی که حاصل تحقیقات نگارنده می‌باشد خواهم پرداخت.
کشورهایی که از تجارت آزاد در بازارهای جهانی منسوجات سود خواهند برد و مسئله ایران،چین و نیز هند به علت نیروی کار ارزان، تولید انبوه در بازار داخلی، سیاست اقتصادی برون‌گرا، ادغام در شبکه‌های جهانی تولید و توزیع و توانایی تطبیق سریع تولید داخلی با تقاضای جهانی، از برندگان اصلی تجارت آزاد محصولات نساجی خواهند بود.
***سهمیه چین درصادرات کل جهانی، از ۹/۶ درصد صادرات پارچه و ۹ درصد صادرات لباس در سال ۱۹۹۲، به ترتیب به ۵/۱۳ و ۶/۲۰ درصد کل بازار منسوجات و پوشاک اروپا را در اختیار داشتند(هفته نامهBeijing Review، چهارم نوامبر ۲۰۰۴).حال با نزدیکی ترکیه با اتحادیه اروپا به نظر می‌رسد که این کشور بتواند موقعیت خود را در بازار اروپا تحکیم کند.
هند نیز از لغو سهمیه‌بندی سود فراوان خواهد برد.هم اکنون، ۳۵ میلیون نفر در صنایع نساجی و پوشاکی این کشور مشغول به کارند. این دو صنعت به اتفاق یک سوم صادرات کشور هند را تشکیل می‌دهند.بنابر برخی برآوردها، پس از لغو سهمیه‌بندی، سهم هند ار ۳ به ۶ درصد کل صادرات جهانی افزایش پیدا خواهد کرد.(روزنامه اقتصادی
Les Echos، سه شنبه ۳۰ نوامبر ۲۰۰۴). البته برای تأمین تولید برای صادرات تا این حد، این کشور به حدود ۲۵ میلیارد یورو سرمایه نیاز خواهد داشت و به همین دلیل به نظر می رسد که هند باز هم بیش از پیش، مرزهای خود را به روی سرمایه گذاران خارجی بگشاید.
سهم ایران از بازار جهانی منسوجات و پوشاک قابل ذکر نیست و بنابر دلایلی که شرحش خواهد رفت، به نظر نمی رسد تا پیش از تغییرات  عمده در ساختار اقتصادیش، بتواند به پیشرفتی قابل مقایسه با هند و چین و حتی ترکیه امیدوار باشد.به هر حال موفقیت در بازار جهانی مستلزم شرایطی است که متأسفانه کشور ایران، دست کم امروز فاقد آنهاست.این شرایط کدامند؟
بدون شک نیروی کار ارزان از مهمترین عوامل موفقیت چین و هند در تجارت جهانی است. به طور مثال هزینه کار در چین، ساعتی ۶۰ سنت و در ایالات متحده آمریکا ساعتی ۲۰ دلار است. با وجود این، موفقیت تجاری چین و هند را نمی توان تنها به نیروی کار ارزان فروکاهید. چه نیروی کار در تونس و مراکش و بویژه در بنگلادش و اندونزی، سریلانکا و کامبوج نیز ارزان است، اما محصولات نساجی این کشورها در بازار جهانی چندان رقابتی نیستند.متأسفانه در ایران وضع از این هم دشوارتر است و سطح دستمزد به نسبت بالا به رقابتی بودن محصولات نساجی این کشور در بازار جهانی کمکی نمی کند.مثال کفش سازی در این مورد بسیار گویاست. به دلیل گرانی نسبی کارگر در ایران، برای هر جفت کفش تولید داخلی دست کم ۱۲ تا ۲۰ هزار ریال دستمزد و نیز هزینه های دیگری در ارتباط با بیمه کارگر پرداخت می شود. به همین دلیل حتی در بازار داخلی کفش ایرانی نمی تواند مثلا با کفش وارداتی چینی بویژه اگر به صورت قاچاق و بدون پرداخت تعرفه، وارد بازار شده باشد رقابت کند(ابرار اقتصادی، پنجشنبه ۵ آذر ۱۳۸۳، صفحه ۱۹).
همانگونه که شرحش رفت نیروی کار ارزان برای موفقیت در بازار جهانی کافی نیست. چین و هند،گذشته از نیروی کار ارزان، در تهیه مواد اولیه کم بها، تولید انبوه برای بازار گسترده داخلی و بویژه پیوند تولیدگران با شبکه های جهانی تولید و توزیع محصولات نساجی نیز موفقیت چشم گیری داشته اند.در مقابل، بنگلادش که نیروی کار ارزان دارد تولید کننده پنبه نیست و در این مورد محتاج واردات است، در حالی که چین و هند، به همراه آمریکا مهم ترین تولیدکنندگان پنبه در جهان هستند.
البته با وجود آن که چین تولید کننده پنبه است، به علت افزایش مرتب تولید، در هشت ماه نخست سال ۲۰۰۴ میلادی، در حدود ۱/۸ میلیون تن پنبه، معادل ۳۷ درصد تولید داخلی وارد کشور کرده است(هفته نامه Beijing Review ، چهارم نوامبر ۲۰۰۴)
متأسفانه ایران در بسیاری موارد وارد کننده مواد اولیه و الیاف و پارچه است و این امر باز هم از توان رقابتی ایران می کاهد.
از مسئله مواد اولیه گذشته، تولید منسوجات دربنگلادش عمدتاً بر دوش کارگاه های کوچک است که این هم از توان رقابتی آن در برابر چین و نیز هند که به شدت در بهبود سازمان، تکنولوژی و مدیریت واحدهای تولیدی خود کوشیده اند، می کاهد.در حالی که بهره وری کار در چین ناشی از سرمایه گذاری های عظیم در تکنولوژی و آموزش، به سرعت و در حدود ۸/۹ درصد در سال رشد می کند.اما در ایران، به علت آن که منابع ملی، خرج هزینه های جاری و پشتیبانی از صنایع زیان ده تحت حمایت انحصارگران دولتی می شود، حجم سرمایه گذاری در صنعت رقابتی نساجی کاهش می یابد. در طی دوره پنج ساله ۷۹-۱۳۷۵ روند سرمایه گذاری در صنعت نساجی کاهش یافت و باعث شد از توان رقابتی برای تدارک آزادسازی تجارت جهانی منسوجات و پوشاک به شدت کاسته می شود. اما در ایران مهمترین مشکل تولیدگران برای استفاده از فرصت حذف سهمیه در بازار جهانی منسوجات، ناکارآمدی و غیر رقابتی بودن واحدهای تولیدی در خود بازار داخلی است. لازم به یادآوری است که سهم بخش تحت پوشش ارگان هایی مانند بنیاد مستضعفان، بنیاد شهید و بانک صنعت معدن، بین ۲۵ تا ۴۵ درصد کل صنعت نساجی ایران برآورد شده است که بسیاریشان مشکل دار و زیان ده اند(ماهنامه اقتصاد ایران، شهریور ۱۳۸۲، صفحه ۳۸). انگیزه واحدهای تولیدی تحت پوشش این ارگان ها، سودآوری نیست و حتی در صورت زیان، مورد حمایت نهاد حامی و نیز کمک هایی بی دریغ دولتی قرار می گیرند و بدین طریق به حمایت غیر اقتصادی خود ادامه می دهند.
حتی بسیاری از واحدهای خصوصی نیز مورد حمایت های غیر اقتصادی دولتی اند.بدین ترتیب روشن است که واحدهایی که حتی در بازار داخلی غیر رقابتی، زیان ده و محتاج اعانه دولتی برای ادامه حیات اند، در بازار جهانی و در رویارویی با رقبای پویا و سودآور موفقیتی نخواهند داشت. بویژه آن که در بازار جهانی، اعانه دولتی و سوبسید و کمک هایی از این دست به تولیدگران غیر قانونی است. البته آمار رسمی کشور سهم بخش خصوصی را بیش از سهم دولتی نشان می دهد. با وجود این، از این گزارشات آماری نمی بایستی به اشتباه افتاد و شمار کارگاه های خصوصی را بیش از کارگاه های عمومی دانست که بنابر تعریف دربرگیرنده کارگاه هایی هستند که تمام یا بیش از ۵۰ درصد سرمایه آنها متعلق به وزارت خانه ها،سازمان های دولتی، بانک ها، نهادهای انقلاب اسلامی، شهرداریها و سایر مؤسسات بخش عمومی است. چه در بسیاری موارد سهامدارانی به لحاظ تعریف، خصوصی به حساب می آیند، اما در حقیقت تحت قیومیت نهادها یا مؤسسات عمومی هستند مثلاً در شرکت نساجی ایران پوپلین در کنار سرمایه گذاری بانک ملی(۱۱ درصد)، شرکت سرمایه گذاری بانک ملی(۹۴/۳۷ درصد) و بانک تجارت(۸۳/۱۴ درصد).شرکت سرمایه گذاری ملت و شرکت سرمایه گذاری غدیر به ترترتیب ۱۶ و ۵/۹ درصد در کنار سهم دارند.شرکت سرمایه گذاری سپه (۱۲/۲۴ درصد)و سرمایهگذاری غدیر(۹۱/۹)به همین ترتیب در شرکت نساجی بروجرد سهم دارند.
مشکل دیگری که شدیداً به توان رقابتی محصولات نساجی ایران در بازارهای جهانی لطمه می زند، مربوط به استفاده غیر اقتصادی از ظرفیت های تولیدی است.در حالی که طبق استاندارد های جهانی، واحد های تولیدی در صنعت نساجی باید ۸۰ تا ۹۰ درصد ظرفیت اسمی خود کار کنند، تا سرمایه گذارای و تولیدشان توجیه اقتصادی داشته باشد، بسیاری از کارخانه های بخش نساجی و پوشاک در ایران، به طور میانگین فقط با ۴۵ و در بعضی موارد تنها با ۲۵ درصد ظرفیت اسمی خود کار می کنند(ماهنامه اقتصاد ایران،مرداد ۱۳۷۹، صفحه ۴۱). نتیجه نامیمون این بهره برداری ناقص از واحدهای تولیدی، اتلاف سرمایه، افزایش هزینه و در نتیجه گرانی قیمت محصول نهایی و از دست دادن بازار جهانی است.
سرانجام باید به فرسودگی و قدیمی بودن بسیاری از ماشین آلات و تجهیزات اشاره کرد که از توان رقابتی صنایع نساجی ایران در بازار جهانی بسیار کاسته اند.متأسفانه برای بازسازی و بویژه نوسازی آنها، مشکلات فراوانی بر سر راه کارآفرینان است. ماشین آلات و تجهیزاتی که امکان رقابت نساجان ایرانی را در بازار جهانی فراهم آورند، پر هزینه و سرمایه برند، اما اکثر کارآفرینان ایرانی، چنین توان مالی ندارند و در عین حال نه بازار سهام و نه نظام بانکی و اعتباری کشور، کار را برایشان آسان نمی گردانند. می ماند سرمایه گذاری خارجی، به عنوان تنها امکان. اما شرایط نامناسب ایران برای امنیت و جلب سرمایه، باعث می شوند که سرمایه گذاران خارجی که بازار منطقه خاورمیانه را هدف قرار می دهند، سرمایه گذاری در ترکیه را به ایران ترجیح دهند.لازم  به یادآوری است که ترکیه یکی از ده تولیدکننده مهم منسوجات در جهان است.
گستردگی بازار داخلی در چین  و هند نیز در حضور موفق این دو کشور در بازار جهانی مؤثر بوده است. در چین، تنها ۳۰ درصد از تولید نساجی و پوشاکی صادر می شود و ۷۰ درصد آن در بازار داخلی صرف می شود. سرانجام عامل بسیار مهم دیگر در مورد موفقیت تولیدکنندگان چینی و هندی در بازار جهانی منسوجات، مشارکت و نیز ادغام ایشان در شبکه های تولید و توزیع شرکت های معظم بین المللی است. رویکرد انقلابی و خرافه خودکفایی، ایران را بی رحمانه از پویایی بازار جهانی محروم کرد و متأسفانه هنوز هم این درد درمان نشده است. بطور مثال، مدت هاست که کارخانه پلی اکریل در اصفهان که با ظرفیت بیش از ۷۰ هزار تن، بالغ بر ۸۰ درصد الیاف مصنوعی در کشور را تأمین می کند(اقتصاد ایران، بهمن ۱۳۸۱، صفحه ۷۱) ،محتاج بازسازی و نوآوری و پیوند با شبکه های جهانی استو متأسفانه در غیاب این همه، قادر به رقابت در بازار جهانی نیست.
حتی با فرض این که تولیدگران ایرانی به تنهایی موفق به عرضه محصولات نساجی قابل رقابت در بازار جهانی شوند،تازه هنوز، هزار و یک مشکل یافتن خریدار عمده و راه بردن به مجاری توزیع گسترده بر سر راهشان باقی است.
یکی دیگر از مشکلات صنایع نساجی واردات بی رویه به صورت قانونی و یا غیر قانونی منسوجات می باشد که تهدیدی بزرگ به شمار می رود و این در حالی می باشد که با توجه به آنچه در بالا گذشت در صورت جلوگیری از واردات منسوجات چینی به کشورهای اروپایی، واردات تولیدات این کشور به ایران را دو چندان کرده و کارشناسان معتقدند در شرایط فعلی بانبود کنترل دقیق بر روند وارداتو قاچاق آسان محصولات چینی، صنایع نساجی کشور بیش از پیش تضعیف خواهند شد. زیرا با توجه به بالا بودن رقم صادرات منسوجات چین، حتی اگر درصد ناچیزی از این رقم نصیب ایران شود، سهم بزرگی را در بازار داخلی به خود اختصاص داده و نابودی صنایع داخلی را به همراه خواهد داشت. پائین بودن قیمت تمام شده منسوجات چینی عامل اصلی استقبال مصرف کنندگان از این محصولات و قبضه شدن بازارهای پوشاک جهانی است. باید در نظر داشت که به دلیل مشکلات قانونی موجود، قیمت محصولات نساجی تولید شده در ایران ۳۰ تا ۳۵ درصد بالاتر از کشورهای همسایه است و در مقابل قیمت منسوجات چینی در حد بسیار پائینی قرار دارد.
اما آینده این صنعت با وجود این قوانین حمایتی مانند قانون بازسازی و نوسازی صنایع نساجی و نظر به اقداماتی که در راستای نوسازی و بازسازی صنعت نساجی صورت گرفته، این صنعت به هیچ عنوان بحران های سال ۱۳۷۶و ۱۳۷۷ را به خود نخواهد دید و با اجرای صحیح قانون نوسازی صنایع نساجی، سهم بخش خصوصی گسترش پیدا کرده، کارخانجات دولتی تحت پوشش سهامشان بسیار کم شده و قدمت و فرسودگی ماشین آلات نیز به حدود ۱۵ درصد رسیده است.
بررسی تأثیر پیوستن ایران به WTO بر صادرات محصولات صنعت نساجی
WTO به عنوان مهمترین عامل اثرگذار بیرونی و مسئله ای که کل تحقیق با توجه به آن شکل گرفته، به گونه ای مرتبط با صنعت خودرو و قطعه سازی مورد بررسی قرار گرفته است. این سازمان با تأسیس در سال ۱۹۹۵ و در ادمه فعالیتهای جهان شمول کردن تجارت بین کشورها در گات خود ا به عنوان گسترده ترین سازمان تجاری در دنیا مطرح کرده است.امروز یکصد و چهل و چهار کشور جهان در این سازمان عضویت دارند و تنها کشورهایی چون افغانستان، عراق، سودان، ایران و کوبا تا کنون به این سازمان نپیوسته اند.
WTO همچون گات سه هدف اصلی ارتقاء سطح زندگی، تأمین اشتغال کامل در کشورهای عضو و همچنین توسعه تولید و تجارت و بهره وری از منابع جهانی را دنبال می کند. تأثیر پیوستن به سازمان جهانی تجارت بر اقتصاد، قیمت تمام شده کالا، کیفیت، سرویس دهی مناسب، اطلاع رسانی شفاف و به موقع و صادرات مبتنی بر ویژگی های مورد پذیرش بازارهای بین المللی اجتناب ناپذیر است. بدین ترتیب می توان دید که سازمان جهانی تجارت با تأثیر مستقیم و عمیق بر تمامی موارد حاکم بر صنعت و بویژه قطعه سازی، این بخش مهم از صنعت را به گونه ای جدی تهدید می کند.
بررسی وضعیت کلی صنعت در ایران
صنعت در ایران به دلیل احاطه کلی بر تمام بخشها و زیرمجموعه های خود تأثیرهای فراگیر و غیرقابل چشم پوشی بر منسوجات می گذارد.در واقع مواردی مانند بودجه سالانه، برنامه ریزی راهبردی کل صنعت کشور(اگر وجود داشته باشد) همراه با برنامه های دراز مدت و کوتاه مدت و غیره، بخشهای نساجی را عمیق متأثر می سازد.
با نگاهی به آمارهای موجود می توان صنعت ایران را به اختصار بدین گونه معرفی کرد.
وابستگی شدید رشد صنعت به درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت
نقش ضعیف صنعت در تأمین عوامل م<ثر بر عرضه و تقاضای محصولات خود
وجود رشدی غیر اصیل حاصل از مواردی چون افزایش ارزش افزوده نفت، استفاده از ظرفیت های بکر و خالی موجود و استفاده از اعتبارات خارجی
کاهش میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی به علت فقدان امنیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی
ظهور پدیده خصوصی سازی با روندی کند
کاهش نرخ رشد روند اشتغال در کارگاه های بزرگ صنعتی در بیشتر زیر ساختهای صنعت

بررسی  وضعیت صنعت نساجی در ایران
صنایع نساجی و فرصتها و تهدیدات پیوستن به WTO
نتایج زیر حاصل فعالیتی می باشد که نگارنده طی تحقیقی توصیفی- پیمایشی و کتابخانه ای و با استفاده از ابزارهای شامل بررسی اسناد و مدارک، پرسشنامه و مصاحبه با صاحب نظران بدست آورده است.
این تحقیق به منظور شناسایی فرصتها و تهدیدات احتمالی پیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت بر صادرات محصولات صنایع نساجی کشور انجام شده است، برای دسترسی به این مهم ابتدا تصویری از وضعیت فعلی صنایع نساجی کشور از لحاظ ماشین آلات، تولید، اشتغال، صادرات، سرمایه گذاری خارجی و مزیت نسبی ارائه و آنگاه قوت و ضعف این صنعت به همراه فرصتها و تهدیدهای احتمالی بر سر راه صنایع نساجی در صورت پیوستن به WTO شناسایی و بررسی شده است.
برای این منظور یافتن جواب برای سئوالات زیر می تواند تا حدودی صنایع نساجی را برای پیوستن به WTO آماده سازد.
عمده ترین تهدیدات صنایع نساجی در امر صادرات چیست؟
کدامیک از تهدیدات صادرات محصولات صنایع نساجی در صورت پیوستن ایران به WTO از بین می رود؟
عمده ترین فرصتهای صنایع نساجی در امر صادرات چیست؟
کدامیک از فرصتهای صادرات محصولات نساجی در صورت پیوستن ایران به WTO از بین می رود؟
مزیت نسبی ایران از نظر صادرات محصولات نساجی پس از پیوستن به WTO چه خواهد بود؟
اهداف تحقیق
اهداف اصلی تحقیق «بررسی آثار احتمالی پیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت برصنایع نساجی کشور» و «ارائه راهکارهای کلی جهت اصلاح فضای کسب و کار(محیط ملی) و محیط داخلی بنگاههای نساجی » است. مطالعات اولیه مشخص ساخته است که موضوعات  زیر باید به صورت مرحله ای مورد بررسی و مطالعه قرار گیرند.
شناسایی الزامات WTO بر صنایع نساجی کشور جهت پیوستن به این سازمان
شناسایی جایگاه فعلی صنایع نساجی کشوردر مقایسه با دیگر صنایع و مقایسه آن با چند کشور شاخص
بررسی نقاط قوت و ضعف صنایع نساجی
بررسی فرصتها و تهدیدهای فراروی صنایع نساجی در صورت پیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت
یافته های کلی تحقیق
الزامات جهانی سازی بر صنایع نساجی
الزامات ۹ گانه جهانی سازی شامل آزادسازی تجارت خارجی یا نرخ کالا و خدمات، آزادسازی ارز و نرخ بهره، لغو انحصارات دولتی و خصوصی، تخصیص بهینه منابع توسط بازار، جداسازی دو مفهوم اقتصاد و تأمین اجتماعی و ایجاد دولت ناظر به جای دولت عامل  بر تمام فعالیت های صنعتی، خدماتی و کشاورزی از جمله صنایع نساجی کشور حاکم است ولی نکات زیر در مورد الزامات صنایع نساجی قابل توجه و تأمل است.
یکنواخت سازی سیستم کدگذاری صنایع نساجی کشور با سیستم هماهنگ شده کدگذاری کالا (HS) در گروه های چهارگانه الیاف، نخ، پارچه و محصولات نساجی و پوشاک
رعایت بیشتر ملاحضات زیست محیطی در تولید
تطبیق استانداردهای کمی و کیفی و مقررات فنی و تجاری در بخشهای تولیدی و صادراتی
به روز کردن و شفاف سازی اطلاعات صنایع نساجی و امکان دسترسی آزاد به آن
عدم تبعیض علیه واردات مربوط به منسوجات و پوشاک
اقدام به کاهش و تثبیت تعرفه ها، کاهش یا حذف موانع غیر تعرفه ای، تسهیل تشریفات گمرکی و اداری برای مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز صنایع نساجی

 

icon برچسب ها: , ,
 • نوشته: ابراهیم قلی پور
 • تاریخ: ۸ بهمن ۱۳۸۸
 • يك نظر
 • رفع سفیدی مو با شامپول دارای مجوز

  Untitled 2

  شامپو رفع سفیدی مو با مجوز قانونی !
  همانطور كه در تصوير مشاهده ميكنيد اين ساعت با ظاهري متفاوت و مدرن به بازاراين محصول يكي از بهترين محصولات مراقبتي موي سر مي باشد كه براي اولين بار در ايران عرضه شده است. اين محصول داراي پايه ي گياهي بوده و نه تنها ضرري به موهاي شما ندارد بلكه مفيد نيز مي باشد. فرمول اين شامپو در مركز تحقيقات بين المللي و طي تحقيقات بسيار زياد بر اساس خصوصيات موي سر مردان شرقي بدست آمده و پس از چندين بار تست و آزمايش به عرضه در آمده است. تنها محصولي كه فقط در 10-15 دقيقه موهاي سفيد شما را پوشش مي دهد و شما راجوانتر از هميشه نشان مي دهد. برخي از امكانات و قابليتها از بين بردن سفيدي مو براي هميشه جواني خود را حفظ كرده و هرگز چهره پير را براي خود نبينيد روي رنگدانه هاي مو تاثير گذاشته و آنها را به رنگ طبيعي خود باز مي گرداند حتي نياز به دكلره نيست باعث تقويت مو و ضد شوره اين محصول ويژه را يكبار تجربه كنيد !! طريقه مصرف: نحوه استفاده از اين محلول به سادگي استفاده از شامپوهاي معمولي بوده و نياز به هيچگونه مواد اضافي ندارد. فقط كافيست اين شامپو را به موهايتان بزنيد و به مدت 7-10 دقيقه ماساژ دهيد ( در صورتيكه موهاي شما ضعيف مي باشد به مدت بيشتري ماساژ را ادامه دهيد. ) و سپس با اب آبكشي نماييد.
   

   

  اين محصول داراي شماره مجوز 54320 و 9786005096026: ISBN ميباشد

  قيمت : 5000 تومان

   

  خرید اینترنتی

            

  خرید ساعت فوق العاده

  ساعت STORM بر خلاف ساير ساعت هاي موجود ، نه يك ساعت عقربه اي است و نه يك ساعت كامپيوتري!
  همانطور كه در تصوير مشاهده ميكنيد اين ساعت با ظاهري متفاوت و مدرن به بازار ارائه شده است. صفحه اين ساعت در حالت عادي خاموش بوده و زماني كه شما دكمه آن را لمس كنيد تمام چراغ هاي ساعت با يك رقص نور خارق العاده روشن شده و ساعت براي شما نمايش داده خواهد شد كه مطمئنا ديگران را حيرت زده خواهد كرد.
  از ديگر خصوصيات اين ساعت دارا بودن تقويم مي باشد. همچنين بند اين ساعت تمام استيل بوده و داراي يك سال گارانتي تعويض مي باشد.
   

  همراه با كتاب راهنماي نگهداري زيورالات بعنوان هديه

  ISBN : 925-325-5096-18-3

  قيمت : 29500 تومان 

   خرید اینترنتی

  مجموعه تصویری کودک متفکر

   

   

  در اين مجموعه كودك شما با موارد زير آشنا مي شود: كودك ياد مي گيرد چگونه فكر كند و چگونه در بازي هاي مختلف خلاقيت فكر خود را افزايش دهد. كودك مي آموزد كه جگونه به الگو ها و مطالب پيرامون خود به طريقي منطقي نگاه كند. نشاط و شادابي از طريق بازي با هم سن و سالان خود و بازي هاي مختلف اسامي حيوانات را مي آموزد اشكال و رنگ ها را ياد مي گيرد با حروف و اعداد آشنا مي شود. با 3 زبان زنده دنيا آشنا مي شود. با موسيقي ، ريتم ها و هارموني ها آشنا مي شود رنگ ها و نقاشي ها و ... را مي آموزد.

    قسمت هاي مختلف اين مجموعه شامل :   (Right Brain) تفكر خلاق برای سنین : 9 ماه -2سال این ویدئو و ویدئوی تفکر منطقی مکمل یکدیگرند برای عرضه و آموزش انواع فعالیت ها و تصورات منطقی و خلاقانه. تفکر خلاق از موزیک کلاسیک و صداهای آرام تشکیل شده ،و سرشار از افکار خلاقانه ،هنر و نقاشی ، شعر ،تخیل و...است. (Left Brain) تفكر منطقی برای سنین : 9 ماه -2سال این ویدئو و ویدئوی تفکر خلاق مکمل یکدیگرند برای عرضه و آموزش انواع فعالیت ها و تصورات منطقی و خلاقانه. تفکر منطقی از موزیک کلاسیک و صداهای آرام تشکیل شده ، و در منطق ،الگوها ،حروف و اعداد ،ترتیب ،تجزیه و تحلیل جزئیات و... کاوش می کند.

  (123)آشنايي با اعداد برای سنین : 2-5 سال معرفی اعداد از 1 تا 20 کوچولوهای جذاب ، آوازهای شاد ،اشیا ،انیمیشن های پر از رنگ این برنامه ی جذاب و خیره کننده را تشکیل می دهد. (Art) هنر برای سنین : 2-5 سال شامل مهارتهای نقاشی مثل رنگ ، بافت و ترکیب ، فعالیت های شاد ،سبک های نقاشی و نقاشی های هنرمندان کلاسیک مانند ونگوگ "شب پرستاره" Laugh & Learn (خنده و یادگیری) برای سنین : 1-5 سال بیننده های جوان از دیدن چهره های ساده و بامزه ،بازی ها، مسابقه ها ،موسیقی وچیزهای بسیار دیگر لذت خواهند برد. (Animals) حيوانات برای سنین : 1-4 سال انواع حیوانات سرگرم کننده و اجزای شگفت انگیز آنها مثل باله ها . حشرات زیبا ، بال های شگفت انگیز و...

  الفبایی ABC برای سنین : 2-5 سال مقدمه ای بر بالا و پایین حروف و چند نامه برای تلفن های موبایل را نشان می دهد MUSIC موسیقی برای سنین : 2-5 سال اصول معرفی موسیقی مانند ریتم ، سرعت ، هماهنگی ، قیر و شامل ترکیبی از پا ، بهره برداری می خوانم - alongs و انیمیشن .

  قیمت 10900تومان             تعداد:8 DvD

  این مجموعه به صورت تصویری و قابل اجرا بر روی کامپیوتر و دستگاه دی وی دی های خانگی میباشد و در یک پک ارسال خواهد شد

   

  قيمت : 10900 تومان

   

  خرید اینترنتی

  تاریخ: تیر ۱۳۸۹

  سلام به وب سایت ماهم سربزنید

  یک ماه آگهی ویژه رایگان ثبت تام نمایید

  http://www.tablighatagahi.com

  ارسال نظر

  نام:

  ایمیل:

  وب سایت:

  متن و پیام شما: