علمی , تحقیق , تاریخ , جغرافیا , آموزش کامپیوتر , دینی

آخرین ارسال های تالار گفتمان

عنوان پاسخ بازديد توسط

سایت تخصصی گرافیک وطن فتو

Untitled 4

سایت وطن فتو اولین سایت گرافیکی ایران می باشد که افتخار دارد در زمینه ابزار فتوشاپ و طرح های کاملا لایه باز PSD به طور گسترده در ایران فعالیت کند. شما می توانید روزانه مجموعه های جدید از طرح های کاملا لایه باز را در این سایت مشاهده و به راحت و کاملا رایگان با لینک مستقیم آنها را دانلود کنید. در زیر می توانید مجموعه های این سایت را مشاهده کنید و با توجه به نیاز های خود به بخش مورد نظر بروید. لطفا ما را با پیشنهادات خود راهنمایی کنید تا بتوانیم بهتر از پیش خدمتگزار شما باشیم.

مجموعه طرح های psd

آتلیه عکس عروس (psd)

آیکن های لایه باز (psd) اسلیمی و گلبوته (psd) بگراند لایه باز (psd) بنر و هیدر (psd) دفترچه و کاغذ(psd) تبلیغاتی (psd) سایر موضوعات (psd) طراحی سایت (psd) طراحی های کاربردی(psd) طرح سه بعدی (psd) طرح های مناسبتی(psd) طرح های گوناگون (psd) قاب عکس (psd) لوگو (psd) پروژه آتلیه عکس (psd) کارت ویزیت آماده (psd) گرافیکی کارتونی (psd) گل (psd) گوشی موبایل (psd)  

مجموعه براش

براش ابر

براش اشکال براش خط و نقطه مورب براش دود و مه براش سه بعدی ۳d براش فراکتال براش قطرات آب براش نور براش لکه های جامد براش های دایره ای براش گلبوته و اسلیمی  

مجموعه عکس های HD

بگراندهای رنگی HD

دکوراسیون خارجی ساختمانHD عکس بازی های کامپیوتریHD عکس های اتومبیل HD عکس های حیواناتHD عکس های سه بعدیHD عکس های طبیعت HD عکس های فضا و کهکشانHD عکس های فانتزی HD عکس های موتورHD عکس های هواپیما HD عکس های ورزشیHD عکس های گرافیکیHD عکس های گل HD لوگو شرکت ها و نرم افزارهاHD مواد غذاییHD

‌از ریسمان‌بافی تا جهانی شدن انسان عصر حجر

 • دسته بندی: علم روز
 • بازديد: تعداد بازديد: 747

جدیدترین گزارش محققان باستان‌شناس و سنگواره‌شناس گیاهی حاکی از این واقعیت است که نزدیک به ۳۲ هزار سال قبل و در دوران معروف به عصر حجر، انسان به چگونگی تبدیل الیاف کتان وحشی به رشته‌های تابیده و ریسمان‌هایی مناسب برای کار دوزندگی لباس، بافندگی سبد و متصل نمودن دسته به ابزار سنگی پی برد.

i10368 100918583874 ‌از ریسمان‌بافی تا جهانی شدن انسان عصر حجر
جهانی شدن

کاوش‌های باستان‌شناختی محققان در یک غار آسیای غربی واقع در کشور گرجستان که شرح آن در شماره اخیر مجله ساینس آمده، به یافتن کهن‌ترین بقایای شناخته‌شده ریسمان و رشته‌های به هم پیچیده دست‌ساز بشر انجامیده است که به اعتقاد دانشمندان وجود پیشرفت‌هایی اینچنینی در فناوری الیاف می‌تواند دلیلی بر فراهم شدن زمینه مناسب کوچ‌های دسته‌جمعی و به دنبال آن عالمگیر شدن استقرار گروه‌های انسانی فاقد ارتباط آن زمان به سایر نقاط کره زمین به‌شمار آید.

در واقع و بنابر اظهار بار یوسف باستان‌شناس دانشگاه هاروارد و از اعضای تیم کاوش، ابداع طناب‌های علفی یک رویداد فناورانه فوق‌العاده مهم بوده است، به نحوی که به دنبال ابداع باستانی تکنیک‌های طناب‌بافی، گروه‌های انسانی قادر به تدارک البسه گرم و بادوام و سایر ادوات و اسباب مورد نیاز برای کوچ و مهاجرت شده‌اند؛ کوچی که به سوی سیبری و رسیدن به آمریکای شمالی و با گذشتن از میان سرزمینی صورت گرفت که در حال حاضر به زیر آب رفته است و در آن زمان پلی مابین این دو نقطه جغرافیایی بود.

trans ‌از ریسمان‌بافی تا جهانی شدن انسان عصر حجر

این گروه تحقیقاتی به سرپرستی کاواوادزه دانشمند سنگواره‌شناس گیاهی موزه تاریخ طبیعی گرجستان موفق شده‌اند طی کاوش‌های ۲ سال اخیر خود از غاری واقع در این منطقه نمونه خاک‌هایی را جمع‌آوری کنند که حاوی بیش از ۱۰۰۰ پاره الیاف کتان وحشی است. سنجش‌های کربن ۱۴ بقایای استخوان‌های جانوری و زغال چوب موجود در نشست رسوبی این غار حاکی از دوره‌هایی از فعالیت بشری مربوط به بازه زمانی ۱۱ تا ۳۲ هزار سال پیش بوده است. این دوره‌ها با شروع فازی از عصر حجر موسوم به نوپارینه سنگی که طی آن نقاشی غار و دیگر فعالیت‌های فرهنگی و تزییناتی جلوه‌گر می‌شوند قطع شده است.

به گفته محققان الیاف کتان به دست آمده نوعی نشان و در واقع امضا را در ساختار و شکل میکروسکوپی خود به نمایش می‌گذارند که مخصوص سازنده‌اش بوده است. برخی از این نویافته‌ها شامل جفت‌هایی از رشته‌های کتان به هم تابیده است که از وقوع تغییر شکل عمدی در مدل بافت الیاف حکایت دارد. برخی از این پاره‌های الیاف مشتمل بر گره‌های فراوان هستند و برخی دیگر نیز با رنگ‌های مختلفی از جمله سیاه، خاکستری، فیروزه‌ای و در یک مورد به رنگ صورتی رنگرزی شده بودند. به گفته سرپرست گروه کاوش، رنگدانه‌های طبیعی قابل دسترس در حوالی غار مذکور شامل ریشه‌ها و سایر بخش‌های گیاهی می‌توانسته عناصر سازنده مواد رنگی و رنگرزی احتمالی افراد را فراهم کرده باشد. محققان معتقدند سکنه این غار پیش از تاریخ، احتمالا ریسمان‌های نازک تابیده شده از الیاف گیاهی را در فعالیت‌هایی که مستلزم به‌کارگیری خز، پوست و پارچه نظیر جامه‌دوزی بوده است مورد استفاده قرار می‌داده‌اند. موضوع جالب توجه اینجاست که نمونه‌های خاک برداشت شده به غیر از الیاف، محتوی بقایایی از موی مربوط به گونه‌ای گاو وحشی منقرض شده، جلد حشراتی نظیر سوسک، بید و شب‌پره و گونه‌ای قارچ است که در زمینه تخریب البسه و سایر منسوجات معروف است.

پیشرفت‌هایی در فناوری الیاف می‌تواند دلیلی بر فراهم شدن زمینه مناسب عالمگیر شدن استقرار گروه‌های انسانی درسایر نقاط کره‌زمین به‌شمار آید

وجود چنین آثار و بقایای لیفی در حالی صورت می‌گیرد که به اظهار خانم سافر باستان‌شناس دانشگاه ایلی‌نویز، آثار و بقایای ریسمانی نوپارینه سنگی، فوق‌العاده نادر هستند، به نحوی که محققان تاکنون موفق شده‌اند تنها بقایای طناب‌مانندی ۱۷ هزار ساله را در غار مشهور لاسکوی فرانسه و بقایای ریسمان لیفی چندلا را در فلسطین اشغالی بیابند. در همین رابطه و به اعتقاد دیگر باستان‌شناسان، استفاده مردمان عصر نوپارینه سنگی از الیاف کتان وحشی برای تهیه ریسمان‌های نخی، طناب، تور و پارچه، غیرمنتظره و دور از انتظار به شمار نمی‌رود؛ چنانچه حدود ۵ هزار سال پیش، کتان زراعی در شکل‌گیری و بروز انقلابی در عرصه تولید پارچه و منسوجات در حوزه خاورمیانه و آسیای غربی نقش مهمی در برداشته است. البته سایر نشانه‌های منسوجات نوپارینه سنگی حاصل از الیاف واقعی نیست بلکه از آثار و علائمی از ریسمان‌ها، سبدها، تورها و پارچه روی سفالینه‌های پیش از تاریخ به دست آمده است؛ به نحوی که پیش از این محققانی همچون سافر و دیگران شواهدی از این دست را در سایتی ۲۶ هزار ساله واقع در جمهوری چک شناسایی کرده‌اند و تصاویر منقوشی از مواد و مصالح بافتنی روی پیکرک‌های زنانه مربوط به همین بازه زمانی نیز آشکار شده است.

گزارش نتایج حاصل از بررسی بقایای نویافته باستان‌شناسان مبنی بر ابداع فناوری ریسمان‌بافی انسان عصر حجر و نقش آن در تهیه و تدارک پوشاک و لوازم زندگی که زمینه مناسب برای کوچ و عالمگیر شدن استقرار گروه‌های انسانی را فراهم کرده است، اظهارنظرهای متفاوتی را از جانب محققان در پی داشته است. ایرنه گود باستان‌شناس دانشگاه هاروارد با این فرضیه که حدود ۳۰ هزار سال پیش افراد به واسطه الیاف گیاهی به تهیه و ساخت منسوجات اقدام کرده‌اند موافق است، اما درخصوص این یافته‌های جدید پاره پاره و بعضا متلاشی شده با اتخاذ موضعی محتاطانه خاطرنشان می‌کند که ممکن است الیاف کتان به طور مجزا توسط باد یا عوامل دیگر به داخل این غار باستانی رانده و مدفون شده‌اند و سپس در خلال تجزیه و تحلیل‌های میکروسکوپی به هم پیچیده شده باشند. تعدادی از این الیاف نیز ممکن است رنگ‌های معدنی را از خاک جذب کرده باشند تا این که دست انسان در رنگرزی آن دخیل بوده است. چون اگر این الیاف رنگی را به عنوان شواهدی دال بر الیاف رنگرزی شده فرض کنیم، پس با بازه زمانی به مراتب نزدیک‌تری سر و کار داریم؛ چراکه سابقه رنگرزی پشم به حدود ۴ هزار سال پیش می‌رسد.

برخی محققان معتقدند به رغم شواهد کم‌نظیر به دست آمده لازم است درخصوص این غار باستانی کار تفحص و کاوش بیشتری صورت گیرد تا در پی آن و با بررسی‌های عمیق‌تر شواهدی همچون نخ و ریسمان‌های سالم که مشتمل بر لیف‌های کتان بیشتر بوده و همچنین سفالینه‌های منقوش به علائم و نشانه‌های پارچه و لباس حاصل شود. با این اوصاف، کشفیات خیره‌کننده باستان‌شناسان و گمانه‌زنی‌ها درخصوص ماهیت هیجان‌انگیز گام نهادن انسان عصر حجر در مسیر پیشرفت و توسعه نحوه زندگی و همچنین نخستین تلاش‌های ابتکاری وی در حوزه فناوری توجه محققان و علاقه‌مندان زیادی را به خود معطوف ساخته است.

مترجم: مهریار میرنیا / منبع: دیسکاوری

 

icon برچسب ها: , , ,
 • نوشته: ابراهیم قلی پور
 • تاریخ: ۸ بهمن ۱۳۸۸
 • بدون نظر
 • رفع سفیدی مو با شامپول دارای مجوز

  Untitled 2

  شامپو رفع سفیدی مو با مجوز قانونی !
  همانطور كه در تصوير مشاهده ميكنيد اين ساعت با ظاهري متفاوت و مدرن به بازاراين محصول يكي از بهترين محصولات مراقبتي موي سر مي باشد كه براي اولين بار در ايران عرضه شده است. اين محصول داراي پايه ي گياهي بوده و نه تنها ضرري به موهاي شما ندارد بلكه مفيد نيز مي باشد. فرمول اين شامپو در مركز تحقيقات بين المللي و طي تحقيقات بسيار زياد بر اساس خصوصيات موي سر مردان شرقي بدست آمده و پس از چندين بار تست و آزمايش به عرضه در آمده است. تنها محصولي كه فقط در 10-15 دقيقه موهاي سفيد شما را پوشش مي دهد و شما راجوانتر از هميشه نشان مي دهد. برخي از امكانات و قابليتها از بين بردن سفيدي مو براي هميشه جواني خود را حفظ كرده و هرگز چهره پير را براي خود نبينيد روي رنگدانه هاي مو تاثير گذاشته و آنها را به رنگ طبيعي خود باز مي گرداند حتي نياز به دكلره نيست باعث تقويت مو و ضد شوره اين محصول ويژه را يكبار تجربه كنيد !! طريقه مصرف: نحوه استفاده از اين محلول به سادگي استفاده از شامپوهاي معمولي بوده و نياز به هيچگونه مواد اضافي ندارد. فقط كافيست اين شامپو را به موهايتان بزنيد و به مدت 7-10 دقيقه ماساژ دهيد ( در صورتيكه موهاي شما ضعيف مي باشد به مدت بيشتري ماساژ را ادامه دهيد. ) و سپس با اب آبكشي نماييد.
   

   

  اين محصول داراي شماره مجوز 54320 و 9786005096026: ISBN ميباشد

  قيمت : 5000 تومان

   

  خرید اینترنتی

            

  خرید ساعت فوق العاده

  ساعت STORM بر خلاف ساير ساعت هاي موجود ، نه يك ساعت عقربه اي است و نه يك ساعت كامپيوتري!
  همانطور كه در تصوير مشاهده ميكنيد اين ساعت با ظاهري متفاوت و مدرن به بازار ارائه شده است. صفحه اين ساعت در حالت عادي خاموش بوده و زماني كه شما دكمه آن را لمس كنيد تمام چراغ هاي ساعت با يك رقص نور خارق العاده روشن شده و ساعت براي شما نمايش داده خواهد شد كه مطمئنا ديگران را حيرت زده خواهد كرد.
  از ديگر خصوصيات اين ساعت دارا بودن تقويم مي باشد. همچنين بند اين ساعت تمام استيل بوده و داراي يك سال گارانتي تعويض مي باشد.
   

  همراه با كتاب راهنماي نگهداري زيورالات بعنوان هديه

  ISBN : 925-325-5096-18-3

  قيمت : 29500 تومان 

   خرید اینترنتی

  مجموعه تصویری کودک متفکر

   

   

  در اين مجموعه كودك شما با موارد زير آشنا مي شود: كودك ياد مي گيرد چگونه فكر كند و چگونه در بازي هاي مختلف خلاقيت فكر خود را افزايش دهد. كودك مي آموزد كه جگونه به الگو ها و مطالب پيرامون خود به طريقي منطقي نگاه كند. نشاط و شادابي از طريق بازي با هم سن و سالان خود و بازي هاي مختلف اسامي حيوانات را مي آموزد اشكال و رنگ ها را ياد مي گيرد با حروف و اعداد آشنا مي شود. با 3 زبان زنده دنيا آشنا مي شود. با موسيقي ، ريتم ها و هارموني ها آشنا مي شود رنگ ها و نقاشي ها و ... را مي آموزد.

    قسمت هاي مختلف اين مجموعه شامل :   (Right Brain) تفكر خلاق برای سنین : 9 ماه -2سال این ویدئو و ویدئوی تفکر منطقی مکمل یکدیگرند برای عرضه و آموزش انواع فعالیت ها و تصورات منطقی و خلاقانه. تفکر خلاق از موزیک کلاسیک و صداهای آرام تشکیل شده ،و سرشار از افکار خلاقانه ،هنر و نقاشی ، شعر ،تخیل و...است. (Left Brain) تفكر منطقی برای سنین : 9 ماه -2سال این ویدئو و ویدئوی تفکر خلاق مکمل یکدیگرند برای عرضه و آموزش انواع فعالیت ها و تصورات منطقی و خلاقانه. تفکر منطقی از موزیک کلاسیک و صداهای آرام تشکیل شده ، و در منطق ،الگوها ،حروف و اعداد ،ترتیب ،تجزیه و تحلیل جزئیات و... کاوش می کند.

  (123)آشنايي با اعداد برای سنین : 2-5 سال معرفی اعداد از 1 تا 20 کوچولوهای جذاب ، آوازهای شاد ،اشیا ،انیمیشن های پر از رنگ این برنامه ی جذاب و خیره کننده را تشکیل می دهد. (Art) هنر برای سنین : 2-5 سال شامل مهارتهای نقاشی مثل رنگ ، بافت و ترکیب ، فعالیت های شاد ،سبک های نقاشی و نقاشی های هنرمندان کلاسیک مانند ونگوگ "شب پرستاره" Laugh & Learn (خنده و یادگیری) برای سنین : 1-5 سال بیننده های جوان از دیدن چهره های ساده و بامزه ،بازی ها، مسابقه ها ،موسیقی وچیزهای بسیار دیگر لذت خواهند برد. (Animals) حيوانات برای سنین : 1-4 سال انواع حیوانات سرگرم کننده و اجزای شگفت انگیز آنها مثل باله ها . حشرات زیبا ، بال های شگفت انگیز و...

  الفبایی ABC برای سنین : 2-5 سال مقدمه ای بر بالا و پایین حروف و چند نامه برای تلفن های موبایل را نشان می دهد MUSIC موسیقی برای سنین : 2-5 سال اصول معرفی موسیقی مانند ریتم ، سرعت ، هماهنگی ، قیر و شامل ترکیبی از پا ، بهره برداری می خوانم - alongs و انیمیشن .

  قیمت 10900تومان             تعداد:8 DvD

  این مجموعه به صورت تصویری و قابل اجرا بر روی کامپیوتر و دستگاه دی وی دی های خانگی میباشد و در یک پک ارسال خواهد شد

   

  قيمت : 10900 تومان

   

  خرید اینترنتی

  ارسال نظر

  نام:

  ایمیل:

  وب سایت:

  متن و پیام شما: